Nichicon UPA1A272MHD
UPA1A272MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1A272MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPA1A272MHD.pdf
Availability of UPA1A272MHD
QUANTITY
UPA1A272MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1A272MHD
Internal Part NumberEIS-UPA1A272MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.606A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1A272MHD
Related LinksUPA1A, UPA1A272MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1A272MHD Details Description
Related parts for UPA1A272MHD
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS M-F 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
D-351-38 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 4A SYNC 16LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf