Nichicon UPA1A561MPD
UPA1A561MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1A561MPD
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPA1A561MPD.pdf
Availability of UPA1A561MPD
QUANTITY
UPA1A561MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1A561MPD
Internal Part NumberEIS-UPA1A561MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current472.5mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1A561MPD
Related LinksUPA1A, UPA1A561MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1A561MPD Details Description
Related parts for UPA1A561MPD
CONN RING COUPLING CPC SIZE 13 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.6A 24 MOHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT 20-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 1A MCPH3 datasheet.pdf
RES 759K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
4 WALL HEADER STRAIGHT 24 CONTAC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 50MA 48V datasheet.pdf