Nichicon UPA1A561MPD1TA
UPA1A561MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPA1A561MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPA1A561MPD1TA.pdf
Availability of UPA1A561MPD1TA
QUANTITY
UPA1A561MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1A561MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPA1A561MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current472.5mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1A561MPD1TA
Related LinksUPA1A56, UPA1A561MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1A561MPD1TA Details Description
Related parts for UPA1A561MPD1TA
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR ECL 2INP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC XO 440.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.768 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 390K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf