Nichicon UPA1A822MHD
UPA1A822MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1A822MHD
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPA1A822MHD.pdf
Availability of UPA1A822MHD
QUANTITY
UPA1A822MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1A822MHD
Internal Part NumberEIS-UPA1A822MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.81A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1A822MHD
Related LinksUPA1A, UPA1A822MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1A822MHD Details Description
Related parts for UPA1A822MHD
CONN SOCKET 28-32AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIE SET 12 DBL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W SMBG datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 535MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
QUARTER TURN SCREW datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf