Nichicon UPA1C102MPD1TD
UPA1C102MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1C102MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPA1C102MPD1TD.pdf
Availability of UPA1C102MPD1TD
QUANTITY
UPA1C102MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1C102MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPA1C102MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.24A
Impedance49 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1C102MPD1TD
Related LinksUPA1C10, UPA1C102MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1C102MPD1TD Details Description
Related parts for UPA1C102MPD1TD
IC COUNTER/DIVIDER BINRY 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.9GHZ SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.44A 85 MOHM datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf