Nichicon UPA1C332MHD
UPA1C332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1C332MHD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPA1C332MHD.pdf
Availability of UPA1C332MHD
QUANTITY
UPA1C332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1C332MHD
Internal Part NumberEIS-UPA1C332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.72A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1C332MHD
Related LinksUPA1C, UPA1C332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1C332MHD Details Description
Related parts for UPA1C332MHD
WASHER SHOULDER #6 NYLON datasheet.pdf
IC MICRO RESET CIRC SOT23-3 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.8V SC-82AB datasheet.pdf
IC CTLR REMOTE THERMAL 16-QSOP datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58 20AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ARRAY 27PF 25V NP0 0504 datasheet.pdf