Nichicon UPA1C562MHD
UPA1C562MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1C562MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPA1C562MHD.pdf
Availability of UPA1C562MHD
QUANTITY
UPA1C562MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1C562MHD
Internal Part NumberEIS-UPA1C562MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.81A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1C562MHD
Related LinksUPA1C, UPA1C562MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1C562MHD Details Description
Related parts for UPA1C562MHD
CAP FOR 5X20MM FUSE FINGER GRIP datasheet.pdf
IC HDMI/DVI SWITCH 4:1 100LQFP datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 12POS AU datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 33QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf