Nichicon UPA1C562MHD
UPA1C562MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1C562MHD
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPA1C562MHD.pdf
Availability of UPA1C562MHD
QUANTITY
UPA1C562MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1C562MHD
Internal Part NumberEIS-UPA1C562MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.81A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1C562MHD
Related LinksUPA1C, UPA1C562MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1C562MHD Details Description
Related parts for UPA1C562MHD
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 15.00MM 90A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HEADR 58POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN OUTER TERMINAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC PLAD datasheet.pdf
350 TB RI CL 180 SMT W/P datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
1 MHz to 8 GHz, 60 dB Logarithmic Detector/Controller IC datasheet.pdf