Nichicon UPA1C562MHD6TN
UPA1C562MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPA1C562MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPA1C562MHD6TN.pdf
Availability of UPA1C562MHD6TN
QUANTITY
UPA1C562MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1C562MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPA1C562MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.85A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)