Nichicon UPA1E102MHD3
UPA1E102MHD3 picture photo
Mfg. Part Number
UPA1E102MHD3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPA1E102MHD3.pdf
Availability of UPA1E102MHD3
QUANTITY
UPA1E102MHD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1E102MHD3
Internal Part NumberEIS-UPA1E102MHD3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.418A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1E102MHD3
Related LinksUPA1E1, UPA1E102MHD3 Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1E102MHD3 Details Description
Related parts for UPA1E102MHD3
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.1A SSOT-6 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 2 ANALOG datasheet.pdf
MODULE SPM ADV 600V 15A SPM26 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.45 OHM 1% 10W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf