Nichicon UPA1E331MPD1TD
UPA1E331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1E331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPA1E331MPD1TD.pdf
Availability of UPA1E331MPD1TD
QUANTITY
UPA1E331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1E331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPA1E331MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current630mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1E331MPD1TD
Related LinksUPA1E33, UPA1E331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1E331MPD1TD Details Description
Related parts for UPA1E331MPD1TD
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 230MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT SKT KIT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT25 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf