Nichicon UPA1V332MHD
UPA1V332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1V332MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPA1V332MHD.pdf
Availability of UPA1V332MHD
QUANTITY
UPA1V332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1V332MHD
Internal Part NumberEIS-UPA1V332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.91A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1V332MHD
Related LinksUPA1V, UPA1V332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1V332MHD Details Description
Related parts for UPA1V332MHD
LED MINI LIGHT SOURCE 1W RED datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf