Nichicon UPB1A221MED
UPB1A221MED picture photo
Mfg. Part Number
UPB1A221MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPB1A221MED.pdf
Availability of UPB1A221MED
QUANTITY
UPB1A221MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1A221MED
Internal Part NumberEIS-UPB1A221MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1A221MED
Related LinksUPB1A, UPB1A221MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1A221MED Details Description
Related parts for UPB1A221MED
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
ASH TR 115.2 KBPS 916.5 MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL REDUCING SLEEVE datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
AMC-AMC PLG 1.37MM 150MM datasheet.pdf