Nichicon UPB1A331MPD1TA
UPB1A331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPB1A331MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPB1A331MPD1TA.pdf
Availability of UPB1A331MPD1TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB1A331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1A331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPB1A331MPD1TA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1A331MPD1TA
Related LinksUPB1A33, UPB1A331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1A331MPD1TA Details Description
Related parts for UPB1A331MPD1TA
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 21POS TIN PCB datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34H/MC34M/MDM34H datasheet.pdf
IN-LINE JUMPER ON .100 CENTER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247-3 datasheet.pdf
48 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf