Nichicon UPB1E221MPD
UPB1E221MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPB1E221MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPB1E221MPD.pdf
Availability of UPB1E221MPD
QUANTITY
UPB1E221MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1E221MPD
Internal Part NumberEIS-UPB1E221MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1E221MPD
Related LinksUPB1E, UPB1E221MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1E221MPD Details Description
Related parts for UPB1E221MPD
NOISE FILTER ARRAY 90 OHM SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 6A 100V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 17A D3PAK datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CT MT REC ASSY 14P GRAY datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf