Nichicon UPB1H3R3MDD
UPB1H3R3MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPB1H3R3MDD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPB1H3R3MDD.pdf
Availability of UPB1H3R3MDD
QUANTITY
UPB1H3R3MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1H3R3MDD
Internal Part NumberEIS-UPB1H3R3MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1H3R3MDD
Related LinksUPB1H, UPB1H3R3MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1H3R3MDD Details Description
Related parts for UPB1H3R3MDD
RES SMD 174 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
7P AMP-ULTREX MT RECEPT ASY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 133MHZ 24BGA datasheet.pdf
TOOL REMOVAL PLIER M81969/15-01 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER GREEN datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf