Nichicon UPB1H470MED1TD
UPB1H470MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPB1H470MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPB1H470MED1TD.pdf
Availability of UPB1H470MED1TD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB1H470MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1H470MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPB1H470MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1H470MED1TD
Related LinksUPB1H47, UPB1H470MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1H470MED1TD Details Description
Related parts for UPB1H470MED1TD
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 729BGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf