Nichicon UPB1V101MPD
UPB1V101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPB1V101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPB1V101MPD.pdf
Availability of UPB1V101MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB1V101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1V101MPD
Internal Part NumberEIS-UPB1V101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1V101MPD
Related LinksUPB1V, UPB1V101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1V101MPD Details Description
Related parts for UPB1V101MPD
CAP ARRAY 680PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE CERM 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC AMP MUX TRIPLE 4:1 DC 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SHEET FERRITE 220X310MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 85MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA datasheet.pdf