Nichicon UPB2C821MRD
UPB2C821MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2C821MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPB2C821MRD.pdf
Availability of UPB2C821MRD
QUANTITY
UPB2C821MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2C821MRD
Internal Part NumberEIS-UPB2C821MRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2C821MRD
Related LinksUPB2C, UPB2C821MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2C821MRD Details Description
Related parts for UPB2C821MRD
CABLE 8COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 8VDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A DFN1006-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XTE 455NM ROY BLUE 600MW SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
5V EJECT HDR ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf