Nichicon UPB2D101MHD
UPB2D101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D101MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D101MHD.pdf
Availability of UPB2D101MHD
QUANTITY
UPB2D101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D101MHD
Internal Part NumberEIS-UPB2D101MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D101MHD
Related LinksUPB2D, UPB2D101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D101MHD Details Description
Related parts for UPB2D101MHD
RES SMD 1.07KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER OFF LINE 4000V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 8POLE datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8K EPROM FLASH 40DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf