Nichicon UPB2D221MHD
UPB2D221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D221MHD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D221MHD.pdf
Availability of UPB2D221MHD
QUANTITY
UPB2D221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D221MHD
Internal Part NumberEIS-UPB2D221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D221MHD
Related LinksUPB2D, UPB2D221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D221MHD Details Description
Related parts for UPB2D221MHD
CONN RING 14-16 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
RF TRANSISTOR PNP SOT-23 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 160MSPS 48LQFP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 LW SN datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 24V datasheet.pdf
CIR BRKR 50MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf