Nichicon UPB2D330MHD
UPB2D330MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D330MHD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D330MHD.pdf
Availability of UPB2D330MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB2D330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D330MHD
Internal Part NumberEIS-UPB2D330MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D330MHD
Related LinksUPB2D, UPB2D330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D330MHD Details Description
Related parts for UPB2D330MHD
IDC CABLE- ASR10G/ AE10M / ASR10 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC SBC LINE 5V 32HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 760MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
MICRO 21C P /11 10CR 18" NI datasheet.pdf
CBL MS4600 REC 10 M TK1 W/SHIELD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf