Nichicon UPB2D391MRD
UPB2D391MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D391MRD
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D391MRD.pdf
Availability of UPB2D391MRD
QUANTITY
UPB2D391MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D391MRD
Internal Part NumberEIS-UPB2D391MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D391MRD
Related LinksUPB2D, UPB2D391MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D391MRD Details Description
Related parts for UPB2D391MRD
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED DOME 10MM E10 590NM SUP YLW datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
02 DUAC PLUG HSG 94V-0 FR/HANG datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf