Nichicon UPB2G221MRD
UPB2G221MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2G221MRD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UPB2G221MRD.pdf
Availability of UPB2G221MRD
QUANTITY
UPB2G221MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2G221MRD
Internal Part NumberEIS-UPB2G221MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2G221MRD
Related LinksUPB2G, UPB2G221MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2G221MRD Details Description
Related parts for UPB2G221MRD
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL LP W/REF 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 600MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 8.9MM WHT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 500' datasheet.pdf
D SUB 8W8 FE ANG_75 OHMS_S4_BRAC datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf