Nichicon UPB2V100MPD
UPB2V100MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2V100MPD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPB2V100MPD.pdf
Availability of UPB2V100MPD
QUANTITY
UPB2V100MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2V100MPD
Internal Part NumberEIS-UPB2V100MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current125mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2V100MPD
Related LinksUPB2V, UPB2V100MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2V100MPD Details Description
Related parts for UPB2V100MPD
MOSFET 2N-CH 55V 140A ISOPLUS I5 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
IC ESD/EMI SLP1510N6 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 47 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SITE LICENSE DDR SDRAM ECP3 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MALE CABLE CONNECTOR 8WAY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE LIMITRON 600V datasheet.pdf