Nichicon UPB2V271MRD
UPB2V271MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2V271MRD
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPB2V271MRD.pdf
Availability of UPB2V271MRD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB2V271MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2V271MRD
Internal Part NumberEIS-UPB2V271MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2V271MRD
Related LinksUPB2V, UPB2V271MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2V271MRD Details Description
Related parts for UPB2V271MRD
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SOD123FL datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-OUT ZIP 3X5 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO HV TO220 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 28.5mA Backlight 12-DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.9A 173 MOHM datasheet.pdf