Nichicon UPB2W121MRD6
UPB2W121MRD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPB2W121MRD6
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPB2W121MRD6.pdf
Availability of UPB2W121MRD6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB2W121MRD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2W121MRD6
Internal Part NumberEIS-UPB2W121MRD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)