Renesas Electronics America UPD720114K9-4E4-A
UPD720114K9-4E4-A picture photo
Mfg. Part Number
UPD720114K9-4E4-A
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
IC USB CONTROLLER 40VQFN
Datasheet Download
UPD720114K9-4E4-A.pdf
Availability of UPD720114K9-4E4-A
QUANTITY
UPD720114K9-4E4-A Order Process
Ship out your order
Specifications of UPD720114K9-4E4-A
Internal Part NumberEIS-UPD720114K9-4E4-A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,450
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
SeriesECOUSB™
PackagingTray
ProtocolUSB
FunctionHub Controller
InterfaceUSB
StandardsUSB 2.0
Voltage - Supply3.14 V ~ 3.46 V
Current - Supply-
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPD720114K9-4E4-A
Related LinksUPD72011, UPD720114K9-4E4-A Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
UPD720114K9-4E4-A Details Description
Related parts for UPD720114K9-4E4-A
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 2.1MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
ENCODER MINI 16CPR 0.5X0.25" datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf