Renesas Electronics America UPD720201K8-711-BAC-A
UPD720201K8-711-BAC-A picture photo
Mfg. Part Number
UPD720201K8-711-BAC-A
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
IC HOST CTRLR USB 3.0 68QFN
Datasheet Download
UPD720201K8-711-BAC-A.pdf
Availability of UPD720201K8-711-BAC-A
QUANTITY
UPD720201K8-711-BAC-A Order Process
Ship out your order
Specifications of UPD720201K8-711-BAC-A
Internal Part NumberEIS-UPD720201K8-711-BAC-A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
Series-
PackagingTray
ProtocolUSB
FunctionHost Controller
InterfaceUSB
StandardsUSB 3.0
Voltage - Supply3.3V
Current - Supply-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case68-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package68-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPD720201K8-711-BAC-A
Related LinksUPD720201K, UPD720201K8-711-BAC-A Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
UPD720201K8-711-BAC-A Details Description
Related parts for UPD720201K8-711-BAC-A
IC DECODER CMOS BCD-DEC 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 90A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf