Renesas Electronics America UPD78F1504AGC-UEU-AX
UPD78F1504AGC-UEU-AX picture photo
Mfg. Part Number
UPD78F1504AGC-UEU-AX
Brief Description
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
UPD78F1504AGC-UEU-AX.pdf
Availability of UPD78F1504AGC-UEU-AX
QUANTITY
UPD78F1504AGC-UEU-AX Order Process
Ship out your order
Specifications of UPD78F1504AGC-UEU-AX
Internal Part NumberEIS-UPD78F1504AGC-UEU-AX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series78K0R/Lx3
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPD78F1504AGC-UEU-AX
Related LinksUPD78F1504, UPD78F1504AGC-UEU-AX Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
UPD78F1504AGC-UEU-AX Details Description
Related parts for UPD78F1504AGC-UEU-AX
IC SWITCH DUAL 1X1 8DSBGA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
KIT EVAL FOR RF3806 datasheet.pdf
PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf