Nichicon UPH2W181MHD
UPH2W181MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPH2W181MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPH2W181MHD.pdf
Availability of UPH2W181MHD
QUANTITY
UPH2W181MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPH2W181MHD
Internal Part NumberEIS-UPH2W181MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUPH
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.890" (48.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPH2W181MHD
Related LinksUPH2W, UPH2W181MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPH2W181MHD Details Description
Related parts for UPH2W181MHD
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 4.72"L X 2.56"W datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CARD RACK KIT 3UX19X12 FRAME datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X107MM 115VAC datasheet.pdf
220000UF 40V 76X219 85C ST datasheet.pdf