Nichicon UPJ0J101MDD1TA
UPJ0J101MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J101MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J101MDD1TA.pdf
Availability of UPJ0J101MDD1TA
QUANTITY
UPJ0J101MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J101MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ0J101MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current99mA
Impedance1.4 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J101MDD1TA
Related LinksUPJ0J10, UPJ0J101MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J101MDD1TA Details Description
Related parts for UPJ0J101MDD1TA
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 150MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 165 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf