Nichicon UPJ0J182MPD
UPJ0J182MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J182MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J182MPD.pdf
Availability of UPJ0J182MPD
QUANTITY
UPJ0J182MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J182MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ0J182MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.23A
Impedance78 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J182MPD
Related LinksUPJ0J, UPJ0J182MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J182MPD Details Description
Related parts for UPJ0J182MPD
LABEL WARNING SIGN 6MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B DUAL 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 14MM datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 672UBGA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 45V SNT-4A datasheet.pdf