Nichicon UPJ0J182MPD
UPJ0J182MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J182MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J182MPD.pdf
Availability of UPJ0J182MPD
QUANTITY
UPJ0J182MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J182MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ0J182MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.23A
Impedance78 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J182MPD
Related LinksUPJ0J, UPJ0J182MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J182MPD Details Description
Related parts for UPJ0J182MPD
CONN RING 16-22 AWG #1/4 RED P-G datasheet.pdf
LED REPL 12LED RND 525NM GREEN datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 1.2A 330 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ADAPTER MODULE W/O DSUB FEMALE datasheet.pdf
RES 11.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf