Nichicon UPJ0J222MPD
UPJ0J222MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J222MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J222MPD.pdf
Availability of UPJ0J222MPD
QUANTITY
UPJ0J222MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J222MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ0J222MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.32A
Impedance66 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J222MPD
Related LinksUPJ0J, UPJ0J222MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J222MPD Details Description
Related parts for UPJ0J222MPD
TRANS NPN 350V 4A TO220AB datasheet.pdf
SW ROTARY DIP DEC YEL STRGHT 5V datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENS PROX M18 14MM DC2W-NO .3M datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A PUSH-PULL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
60/40 370 5C 1.22MM 0.5KG AM datasheet.pdf