Nichicon UPJ0J272MHD
UPJ0J272MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J272MHD
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J272MHD.pdf
Availability of UPJ0J272MHD
QUANTITY
UPJ0J272MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J272MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ0J272MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance51 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J272MHD
Related LinksUPJ0J, UPJ0J272MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J272MHD Details Description
Related parts for UPJ0J272MHD
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC26H/AE26M/HPK26H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 123.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf