Nichicon UPJ0J331MED1TA
UPJ0J331MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J331MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J331MED1TA.pdf
Availability of UPJ0J331MED1TA
QUANTITY
UPJ0J331MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J331MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ0J331MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J331MED1TA
Related LinksUPJ0J33, UPJ0J331MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J331MED1TA Details Description
Related parts for UPJ0J331MED1TA
TVS DIODE 60VWM 107.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SU10.16HP/07/180G 3.5AG BK datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.100" 12POS datasheet.pdf
TELECOIL datasheet.pdf
PLG SPOOL 2-TYPE 4.4" CABLE OPEN datasheet.pdf