Nichicon UPJ0J681MPD6
UPJ0J681MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J681MPD6
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J681MPD6.pdf
Availability of UPJ0J681MPD6
QUANTITY
UPJ0J681MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J681MPD6
Internal Part NumberEIS-UPJ0J681MPD6
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J681MPD6
Related LinksUPJ0J6, UPJ0J681MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J681MPD6 Details Description
Related parts for UPJ0J681MPD6
SWITCH MAGN REED SPST 10W 175V datasheet.pdf
PSOC EMU POD FT 28-SOIC 1=10PCS datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 34POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf