Nichicon UPJ0J821MPD1TA
UPJ0J821MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J821MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J821MPD1TA.pdf
Availability of UPJ0J821MPD1TA
QUANTITY
UPJ0J821MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J821MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ0J821MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J821MPD1TA
Related LinksUPJ0J82, UPJ0J821MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J821MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ0J821MPD1TA
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .107W AB 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL 5K 256POS 10LFCSP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/05/270GH 3.2 BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf