Nichicon UPJ1A681MPD6TD
UPJ1A681MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1A681MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1A681MPD6TD.pdf
Availability of UPJ1A681MPD6TD
QUANTITY
UPJ1A681MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1A681MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1A681MPD6TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current635mA
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1A681MPD6TD
Related LinksUPJ1A68, UPJ1A681MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1A681MPD6TD Details Description
Related parts for UPJ1A681MPD6TD
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 24K 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf