Nichicon UPJ1C151MED1TA
UPJ1C151MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C151MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C151MED1TA.pdf
Availability of UPJ1C151MED1TA
QUANTITY
UPJ1C151MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C151MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1C151MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C151MED1TA
Related LinksUPJ1C15, UPJ1C151MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C151MED1TA Details Description
Related parts for UPJ1C151MED1TA
REGULTR 2.1V 3A SYNC 14XL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 225POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
68 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf