Nichicon UPJ1C151MED1TD
UPJ1C151MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C151MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C151MED1TD.pdf
Availability of UPJ1C151MED1TD
QUANTITY
UPJ1C151MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C151MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C151MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C151MED1TD
Related LinksUPJ1C15, UPJ1C151MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C151MED1TD Details Description
Related parts for UPJ1C151MED1TD
RES SMD 158KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 1A 90DEG datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 11FT CABLE datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT HOOD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE BLADE WALL PLUG datasheet.pdf
22UF 450V 18X20MM 105C 4000H datasheet.pdf