Nichicon UPJ1C152MHD
UPJ1C152MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C152MHD
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C152MHD.pdf
Availability of UPJ1C152MHD
QUANTITY
UPJ1C152MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C152MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C152MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.49A
Impedance48 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C152MHD
Related LinksUPJ1C, UPJ1C152MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C152MHD Details Description
Related parts for UPJ1C152MHD
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 400V SCREW datasheet.pdf
ADAPTER 30CC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf