Nichicon UPJ1C152MHD6TN
UPJ1C152MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C152MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C152MHD6TN.pdf
Availability of UPJ1C152MHD6TN
QUANTITY
UPJ1C152MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C152MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPJ1C152MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance66 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C152MHD6TN
Related LinksUPJ1C15, UPJ1C152MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C152MHD6TN Details Description
Related parts for UPJ1C152MHD6TN
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 25POS GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET TYPE A 110POS RA datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
508 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf