Nichicon UPJ1C222MHD
UPJ1C222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C222MHD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C222MHD.pdf
Availability of UPJ1C222MHD
QUANTITY
UPJ1C222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C222MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C222MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C222MHD
Related LinksUPJ1C, UPJ1C222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C222MHD Details Description
Related parts for UPJ1C222MHD
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANSFORMER PIEZO 4W 1:61 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
SENSOR LIGHT NAPICA 6V SMD datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 2.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 381 MOHM datasheet.pdf