Nichicon UPJ1C272MHD6
UPJ1C272MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C272MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C272MHD6.pdf
Availability of UPJ1C272MHD6
QUANTITY
UPJ1C272MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C272MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1C272MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C272MHD6
Related LinksUPJ1C2, UPJ1C272MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C272MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1C272MHD6
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SMV datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16VCT datasheet.pdf
MIDGET INLINE HLDR 30A CMFRT GRP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 70V SMBG datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.030" datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf