Nichicon UPJ1C272MHD6TN
UPJ1C272MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C272MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C272MHD6TN.pdf
Availability of UPJ1C272MHD6TN
QUANTITY
UPJ1C272MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C272MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPJ1C272MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C272MHD6TN
Related LinksUPJ1C27, UPJ1C272MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C272MHD6TN Details Description
Related parts for UPJ1C272MHD6TN
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 2012 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOLT OUT 8-SOIC datasheet.pdf
KIT CONN EBBI 50D BLIND MATE BTB datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP508 1.8V WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf