Nichicon UPJ1C331MPD
UPJ1C331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C331MPD.pdf
Availability of UPJ1C331MPD
QUANTITY
UPJ1C331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C331MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current455mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C331MPD
Related LinksUPJ1C, UPJ1C331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C331MPD Details Description
Related parts for UPJ1C331MPD
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 2A SYNC 16VQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21.3X61.2 GRY datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
MINIFIT VERT HDR ASSY TPA 4POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1000W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
AM6001231 PIVOT BLOCK datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 30 POS STAG datasheet.pdf