Nichicon UPJ1C560MDD1TD
UPJ1C560MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C560MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C560MDD1TD.pdf
Availability of UPJ1C560MDD1TD
QUANTITY
UPJ1C560MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C560MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C560MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C560MDD1TD
Related LinksUPJ1C56, UPJ1C560MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C560MDD1TD Details Description
Related parts for UPJ1C560MDD1TD
RELAY OPTO 350V 120MA 16-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 5% 16-DIP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 25P METAL 45DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER 30SAU 14POS datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf