Nichicon UPJ1C561MHD6TO
UPJ1C561MHD6TO picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C561MHD6TO
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C561MHD6TO.pdf
Availability of UPJ1C561MHD6TO
QUANTITY
UPJ1C561MHD6TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C561MHD6TO
Internal Part NumberEIS-UPJ1C561MHD6TO
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current745mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C561MHD6TO
Related LinksUPJ1C56, UPJ1C561MHD6TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C561MHD6TO Details Description
Related parts for UPJ1C561MHD6TO
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852GR/X 5" datasheet.pdf
IC MPU LV 2.00V 100MS SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10A PG16 datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT.5E 1M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf